Choď na obsah Choď na menu
 


Starostlivosť o ústnu dutinu

Starostlivosť o zuby

 
 

Starostlivosť o zuby je neoddeliteľná súčasť každodennej hygieny. Na správnu starostlivosť o zuby a ústnu dutinu existuje veľké množstvo rôznych zubných kefiek, zubných pást, prípravkov na bielenie zubov, ústnych vôd a ďalších doplnkov na zubnú starostlivosť. Podľa čoho vyberať produkty na starostlivosť o zuby?

Starostlivosť o zuby

Starostlivosť o zuby je neoddeliteľná súčasť každodennej hygieny. Na správnu starostlivosť o zuby a ústnu dutinu existuje veľké množstvo rôznych zubných kefiek, zubných pást, prípravkov na bielenie zubov, ústnych vôd a ďalších doplnkov na zubnú starostlivosť. Podľa čoho produkty na starostlivosť o zuby vyberať?

Zubné kefky

Vyberať môžete z klasických zubných kefiek (manuálnych) a elektrických zubných kefiek. Každý typ zubnej kefky má svoje výhody aj nevýhody a každému človeku bude sedieť niečo iné.

Ako vybrať zubnú kefku

  1. Pri výbere manuálnej zubnej kefky sa orientujte podľa tvrdosti a strihu štetín. Dôležitú úlohu hrá aj tvar a veľkosť hlavice zubnej kefky.
  2. Pri elektrických zubných kefkách sa orientujte podľa typu technológie a prídavných funkcií. Vyberať môžete medzi oscilačno-rotačnými kefkami alebo sonickými kefkami. Nezabudnite, že pri elektrických zubných kefkách je potrebné aj pravidelne dokupovať náhradné hlavice.

Medzizubné kefky

Medzizubné kefky pomáhajú dočisťovať medzizubné priestory tam, kam sa klasické a elektrické kefky nedostanú. Medzizubné kefky teda účinne odstraňujú plak, ktorý spôsobuje väčšinu stomatologických problémov, tiež v medzizubných priestoroch.

Ako vybrať medzizubnú kefku

  1. Nezabudnite zvoliť správnu veľkosť, teda šírku štetín kefky. Tá je pri medzizubnej kefke najdôležitejším parametrom. Ak zvolíte malú veľkosť, čistenie medzizubných priestorov nebude účinné. Ak zvolíte medzizubnú kefku príliš veľkú, môže dôjsť k podráždeniu ďasien. Správnu veľkosť vám poradí stomatológ alebo dentálna hygienička. Na rýchlejšiu orientáciu majú jednotlivé značky farebné odlíšenie pre rôzne veľkosti. Zapamätajte si preto svoju farbu a nákup bude jednoduchý.
  2. Ďalej môžete vyberať podľa značky, veľkosti alebo uhla rukoväte, prípadne typu vlákien medzizubnej kefky.

Ústne vody

Používanie ústnej vody pomáha zachovať svieži dych a dočisťuje ústnu dutinu po čistení zubov zubnou aj medzizubnou kefkou. Používanie ústnej vody ale rozhodne nenahrádza čistenie zubov zubnou kefkou. Na trhu je celý rad ústnych vôd a je vhodné sa orientovať predovšetkým podľa ich zloženia.

Ako vybrať ústnu vodu

  1. Vyberajte podľa zloženia. Najčastejšími zložkami ústnej vody sú antibakteriálne látky, fluoridy, látky zaisťujúce svieži dych a ochucovadlá. Tieto látky sú v ústnych vodách obsiahnuté v rôznom pomere. Niektoré ústne vody obsahujú aj alkohol. Tieto ústne vody nie sú vhodné predovšetkým pre deti a osoby s citlivými ďasnami.
  2. Vyberajte aj podľa účinku, ktorý od ústnej vody očakávate:
    • ústne vody pôsobiace proti zápalu a krvácaniu ďasien,
    • ústne vody zabraňujúce vzniku zubného kazu,
    • ústne vody proti paradentóze,
    • ústne vody proti zápachu z úst,
    • ústne vody proti zubnému kameňu.

Zubné pasty

Zubné pasty sú nevyhnutnou súčasťou starostlivosti o zuby. Na trhu je množstvo druhov. Pomôžeme vám zorientovať sa v širokej ponuke.

Základné rozdelenie zubných pást

  1. Zubné pasty univerzálne, ktoré disponujú takým zložením, že poskytnú dostatočnú starostlivosť o celú ústnu dutinu.
  2. Zubné pasty pre deti, ktoré majú nižší obsah fluoridov, sú vhodné na mliečne zuby a deťom zároveň chutia, keď prichádzajú do kontaktu s jazykom. Nemali by ich však vo veľkom množstve prehĺtať.
  3. Zubné pasty so špeciálnym zložením zaisťujúce rôzne účinky:
    • zubné pasty pre citlivé zuby,
    • zubné pasty pre odhalené zubné krčky,
    • zubné pasty pôsobiace proti paradentóze,
    • zubné pasty pre citlivé a bolestivé zuby,
    • zubné pasty bez fluoridu pre alergikov alebo deti do 3 rokov,
    • zubné pasty s bieliacim účinkom.

Bielenie zubov

Neoddeliteľnou súčasťou krásneho úsmevu sú aj zdravé a biele zuby. Ako to ale dosiahnuť? Môžete voliť medzi profesionálnym bielením zubov, alebo si môžete zaobstarať niektorý z prípravkov na bielenie zubov. Profesionálne bielenie zubov stomatológom býva spravidla účinnejšie, ale finančne oveľa náročnejšie. Veľkou výhodou domáceho bielenia zubov je nižšia finančná náročnosť a pohodlie.

Z akých produktov na domáce bielenie zubov môžete vyberať

  1. Bieliace zubné pasty poslúžia na odstránenie škvŕn od cigariet alebo jedla a zabraňujú žltnutiu zubov.
  2. Bieliace zubné gély a púdre bývajú spravidla účinnejšie ako bieliace zubné pasty a ak sa správne používajú, možno s nimi odstrániť aj výraznejšie zažltnutie zubov.
  3. Súpravy na bielenie zubov na domáce použitie sú pri domácom bielení najúčinnejšie. Obsahujú väčšinou gél, aplikátor a špeciálnu lampu na aktiváciu účinných látok v géli.

Bibliografické odkazy:https://www.alza.sk/maxi/starostlivost-o-zuby/18856027.htm#f&cst=0&cud=1&pg=1&prod=